لودر سایت

ترکیب عدم قطعیت اندازه گیری با استفاده از روش GUM

 عدم قطعیت اندازه گیری را برآورد  و عوامل تأثیرگذار را شناسایی کرده‌ اید، میزان سهم آنها را کمّی و آنها را به یک عدم قطعیت استاندارد تبدیل کرده اید. حال، اگر می‌ پرسید مرحله بعدی چیست، مرحله بعد  ترکیب سهم های عدم قطعیت مستقل برای محاسبه «عدم قطعیت ترکیبی» است. ترکیب عدم قطعیت اندازه گیری مرحله‌ ای است که باید قبل از محاسبه «عدم قطعیت بسط یافته» انجام دهید.

 

هدف از ترکیب عدم قطعیت، محاسبه مقدار کل عدم قطعیت از مجموعه ای از مولفه های عدم قطعیت مستقل است که هر کدام درجات متفاوتی از بزرگی را دارند. این یک فرآیند رایج است که در GUM و بسیاری از راهنماهای عدم قطعیت اندازه گیری ارائه شده است. با این حال، فکر می‌ کنم بد نیست این فرآیند را با جزئیات بیشتری توضیح دهم.

عدم قطعیت ترکیبی چیست

عدم قطعیت ترکیبی، ریشه مربع مجموع خطی مجذور مؤلفه‌ های عدم قطعیت استاندارد است. این روش با نام‌  «مجموع ریشه مربع‌ ها» نیز شناخته می‌ شود. هر جزء حاصل ضرب (یعنی نتیجه ضرب) عدم قطعیت استاندارد و ضریب حساسیت مربوط به آن است. با ترکیب این مؤلفه‌ ها، ما سعی می‌ کنیم کل مقدار عدم قطعیت مرتبط با سیستم یا فرآیند اندازه‌ گیری ارزیابی‌ شده خود را تخمین بزنیم.

 

عدم قطعیت‌ های استاندارد، هر دو نوع A و نوع B، می‌ توانند با استفاده از روشی به ناما «مجموع ریشه‌ ای مربع‌ ها» ترکیب شوند.

چرا عدم قطعیت به این صورت ترکیب می شود؟

 

جمع در ربع

برای توضیح بهترین جمع در ربع، جمع برداری و قضیه فیثاغورث را در نظر بگیرید. اگر عوامل عدم قطعیت را متعامد (یعنی از نظر آماری مستقل) در نظر بگیریم، هر کدام را به‌ عنوان یک بردار با کمیت‌ های جابجایی/قدر مستقل در نظر بگیریم، آن‌ گاه می‌ توانیم جابجایی/بزرگ خالص را با جمع در درجه دوم محاسبه کنیم.

 

تئوری حد مرکزی

هنگام انجام تحلیل عدم قطعیت، ما از انواع چگالی/توزیع احتمال برای توصیف هر سهم دخیل استفاده می کنیم. برخی از رایج ترین توزیع های مورد استفاده در تحلیل عدم قطعیت عبارتند از گاوسی (یعنی نرمال)، یکنواخت (مثلا مستطیل)، و مثلثی. 

 

با توجه به قضیه حد مرکزی، مجموع مجموعه ای از متغیرهای تصادفی مستقل بدون توجه به توزیع تک تک متغیرها، به توزیع نرمال نزدیک می شود. به همین دلیل است که عدم قطعیت ترکیبی با توزیع نرمال مشخص می‌ شود، حتی اگر مجموعه‌ ای از داده‌ ها را با توزیع‌ های مختلف ترکیب کنیم.

 

چگونه عدم قطعیت ها را ترکیب کنیم

همانطور که قبلا توضیح داده شد، عدم قطعیت با استفاده از روشی با بکدیگر ترکیب می شود. در زیر فرمول و مثالی از ترکیب عدم قطعیت را ارائه کردم.

مثال:

اگر سه مولفه عدم قطعیت داشته باشیم که هر کدام دارای ضریب حساسیت یک باشند، نتیجه این خواهد بود:

c1 = 1

c2 = 1

c3 = 1

u(x1) = 5 ppm

u(x2) = 2 ppm

u(x3) = 3 ppm

 

آیا می خواهید در مورد ترکیب عدم قطعیت بیشتر بدانید؟ در این پیوندها اطلاعات خوب وجود دارد.

http://www.isgmax.com/Articles_Papers/Estimating%20and%20Combining%20Uncertainties.pdf

https://www.isobudgets.com/pdf/uncertainty-guides/bipm-jcgm-100-2008-e-gum-evaluation-of-measurement-data-guide-to-the-expression-of-uncertainty-in-measurement.pdf

https://www.wmo.int/pages/prog/gcos/documents/gruanmanuals/UK_NPL/mgpg11.pdf

http://ipl.physics.harvard.edu/wp-uploads/2013/03/PS3_Error_Propagation_sp13.pdf

https://physicscourses.colorado.edu/phys2150/phys2150_sp19/2150L3.pdf

http://mathworld.wolfram.com/Vector.html

http://web.mit.edu/fluids-modules/www/exper_techniques/2.Propagation_of_Uncertaint.pdf

http://mathworld.wolfram.com/CentralLimitTheorem.html

https://www.dartmouth.edu/~chance/teaching_aids/books_articles/probability_book/Chapter9.pdf

http://ocw.mit.edu/courses/electrical-engineering-and-computer-science/6-041-probabilistic-systems-analysis-and-applied-probability-fall-2010/video-lectures/lecture-20-the-central-limit-theorem/

منبع:https://www.isobudgets.com

نویسنده پست: ghaemi mohammad

این سایت جهت ارائه اطلاعات بروز و تخصصی در حوزه سیستم های مدیریت کیفیت و اشتراک گزاردن تجربیات اینجانب در حوزه ارزیابی انطباق و ترویج و ارتقای این علم تشکیل شده است

16 پاسخ برای ترکیب عدم قطعیت اندازه گیری;

  1. whoah this blog is wonderful i really like reading your articles. Keep up the great paintings! You realize, a lot of people are hunting round for this info, you could help them greatly.

  2. A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *