لودر سایت

ارزیابی های 17025: دفاع از برآورد CMC

در طول ارزیابی 17025 ممکن است ارزیاب از شما چگونگی برآورد cmc را سوال کند،  زمانی که ارزیاب به یک یا چند بخش از دامنه تایید صلاحیت  شما مشکوک می شود از شما می خواهد نحوه برآورد آن وحتی سوابق جزیی تر اعم گواهی کالیبراسیون، داده های تکرار پذیری و …. را ارائه دهید و از شما دفاع از برآورد CMC را می خواهد.

آزمایشگاه های تایید صلاحیت شده در محدوده دامنه تایید صلاحیت  مربوطه خود که توانمندی اندازه گیری و آزمون یک آزمایشگاه را از دیگری متمایز می کند فعالیت می کنند. علاوه بر این، بهترین عدم قطعیت اندازه گیری  را نشان می دهد که آزمایشگاه قادر به دستیابی به آن است. به این دلایل، برای یک آزمایشگاه مهم است که مقادیر عدم قطعیت CMC خود را به درستی محاسبه و نمایش دهد.

به چالش کشیدن یک ارزیاب کار آسانی نیست. اکثر ارزیابان اعضای محترم صنعت مترولوژی با سابقه و تجربه ارزیابی های متعدد هستند. نه بار از هر ده بار، نهاد تایید صلاحیت از نظر ارزیاب حمایت می کند: درست یا غلط. بنابراین، هنگام تصمیم گیری برای به چالش کشیدن یک چگونگی برآورد cmc،  باید یک دفاع موثرداشته باشید  که از ادعای شما پشتیبانی کند.

جهت دفاع از برآورد CMC خود،  این سه سوال را از خود بپرسید:

 

1) آزمایشگاه های دیگر چگونه گزارش می دهند؟

برای بررسی اعتبار و انسجام برآورد های عدم قطعیت خود، جستجو کنید تا ببینید آزمایشگاه‌ های دیگر چگونه گزارش می‌ دهند. فقط مقادیر کمیت های مشابه را با استفاده از تجهیزات اندازه گیری مشابه مقایسه کنید. این امر به شما امکان می دهد تا یک مقایسه مستقیم با برآورد پذیرفته شده  عدم قطعیت اندازه گیری در صنعت را انجام دهید. تعداد معقولی از دامنه های آزمایشگاهی را نمونه برداری کنید (20 عدد خوب است، در صورت موجود بودن). از آمار توصیفی برای ارزیابی وضعیت محاسبات خود در مقایسه با آزمایشگاه های دیگر استفاده کنید. اگر برآوردهای شما در محدوده مقادیر پذیرفته شده در صنعت باشد، شانس خوبی برای دفاع از پیشنهاد خود دارید. در غیر این صورت، برای پشتیبانی از ادعاهای خود به اطلاعات اضافی نیاز دارید.

 

2) به چه چیزی نیاز دارم؟

قبل از اینکه تلاش زیادی برای دفاع از محاسبات عدم قطعیت CMC خود انجام دهید، مشخص کنید که واقعاً به چه چیزی نیاز دارید. اگر مقادیر عدم قطعیت شما به اندازه کافی خوب است تا نیازهای کالیبراسیون و آزمون مشتریان شما را برآورده کند، ممکن است بخواهید استدلال خود را  تا زمانی که بتوانید نسبت عدم قطعیت آزمون 4 به یک یا بهتر را برآورده کنید، مجدداً ارزیابی کنید. ممکن است نیازی به تلاش برای کاهش تخمین عدم قطعیت نداشته باشید. مگر اینکه قصد دارید توانایی های خود را برای جذب مشتریان جدید گسترش دهید.

 

3) آیا شواهد عینی دارم؟

هنگام طرح ادعا، آماده دفاع از آن باشید. مهم نیست که چه چیزی را پیشنهاد می کنید، زمانی که سعی می کنید یک ارزیاب را متقاعد کنید که محاسبات عدم قطعیت CMC شما را بپذیرد، همیشه مقداری مقاومت دریافت خواهید کرد. بهترین دفاع، شواهد عینی است. مانند نوشتن مقاله فنی یا مقاله ژورنالی، حتماً ادعاهای خود را با منابع مرجع کافی پشتیبانی کنید. هرگز به یک منبع تکیه نکنید، از افزونگی برای شناسایی چندین منبع از مطالب مرجع که هر ادعا را پشتیبانی می کنند، استفاده کنید. برخی از منابع عالی از مواد مرجع عبارتند از کتابچه راهنمای فنی (به عنوان مثال ساخت)، مقالات فنی، و مقالات مجلات. اگر بسیاری از ادعاهای شما از تحقیقات تجربی (مثلاً آزمایش) استنباط می شود، مطمئن شوید که سوابق کافی از داده های کمی و منابع خود را برای معادلات و الگوریتم های مورد استفاده در طی ارزیابی آماری نگه دارید. رد یک ادعای پیشنهادی زمانی که از طریق منابع متعدد، شواهد عینی بدست آمده باشد، دشوار است.  پاسخ به این سه سوال می تواند نحوه نگاه شما به تخمین عدم قطعیت خود را تغییر دهد. آنچه بدست می آورید یا از نگرانی های ارزیاب پشتیبانی می کند یا به شما کمک می کند از پیشنهادات عدم قطعیت CMC خود دفاع کنید. صرف نظر از نتیجه، اطلاعات بیشتری در مورد آزمایشگاه خود خواهید آموخت و در آینده برای سناریو های مشابه آمادگی بیشتری خواهید داشت.

هنگام پاسخ دادن به ارزیابان، پاسخ خود را مختصر کنید و استدلال های خود را با شواهد عینی پشتیبانی کنید. فقط به سوالاتی که پرسیده شد پاسخ دهید. توضیحات طولانی و مفصل ننویسید، خوانده نمی شوند. ارزیابان افراد پرمشغله ای هستند که همزمان چندین ارزیابی را مدیریت می کنند. اگر یک ارزیاب پاسخ شما را رد کرد و شما معتقدید که به طور موثر مورد خود را ثابت کرده اید، از ارزیابی کننده چشم پوشی کنید و پرونده خود را در کمیته تایید صلاحیت مطرح کنید.

منبع:https://www.isobudgets.com

نویسنده پست: ghaemi mohammad

این سایت جهت ارائه اطلاعات بروز و تخصصی در حوزه سیستم های مدیریت کیفیت و اشتراک گزاردن تجربیات اینجانب در حوزه ارزیابی انطباق و ترویج و ارتقای این علم تشکیل شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *