لودر سایت

15 مکان برای یافتن منابع عدم قطعیت اندازه گیری

مقدمه

یکی از دشوارترین کارها در مورد محاسبه عدم قطعیت در اندازه گیری، یافتن منابع عدم قطعیت است. این فرآیندی است که می تواند نیاز به انجام ساعت ها تحقیق داشته باشد.

 

به طور حتم! شما می بایست ساعت ها از وقت خود را صرف تحقیق در مورد منابع عدم قطعیت اندازه گیری کنید. اگر ندانید از کجا باید نگاه یا شروع کنید، ممکن است بدتر هم شود.

 

خوشبختانه، من اینجا هستم تا به شما کمک کنم.

 

در این پست، فهرستی از 15 مکان عالی که می‌ توانید برای یافتن منابع عدم قطعیت مربوط به فرآیندهای اندازه‌ گیری خود جستجو کنید، گردآوری کرده‌ ام. این منابع مطمئناً به شما کمک می کنند تا مقدار زمان صرف شده برای محاسبه عدم قطعیت را کاهش دهید.

 

بنابراین، اگر علاقه مند به تخمین سریعتر عدم قطعیت و کاهش تعداد سردرد هایتان در حین انجام این کار هستید، به خواندن 15 منبعی که من برای شناسایی عوامل عدم قطعیت استفاده می کنم، ادامه دهید.

 

تحقیق در مورد منابع عدم قطعیت زمان زیادی می برد

هنگام تخمین عدم قطعیت اندازه گیری، زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد منابع عدم قطعیت می کنم که  اکثر زمان  فرآیند تحلیل عدم قطعیت را این کار مصرف می کند.

 

اگر تعجب می‌ کنید که چرا من زمان زیادی را برای شناسایی مولفه های عدم قطعیت  صرف می‌ کنم، به این دلیل است که شناسایی منابع اشتباه می‌ تواند تأثیر قابل‌ توجهی بر تحلیل شما داشته باشد.

 

تصور کنید که منابع اشتباهی را شناسایی کنید و ساعت ها سعی کنید تا بزرگی منبع را تعیین کنید، اما بعداً متوجه شوید که وقت خود را تلف کرده اید.

 

برای من اتفاق افتاده است و این موضوع   بد است!

 

بنابراین، بهتر است بیشتر وقت خود را صرف تحقیق در مورد منابع عدم قطعیت کنید تا از اشتباهات پر هزینه‌ ای که تحلیل شما را خراب می‌ کند اجتناب کنید.

 

آبراهام لینکلن ممکن است آن را به بهترین نحو بیان کرده باشد. شش ساعت به من فرصت بده تا یک درخت را قطع کنم و چهار ساعت اول را صرف تیز کردن تبر خواهم کرد.

 

به نظر من این گفته بسیار درست است. بیشتر وقت خود را صرف تحقیق در مورد منابع مناسب عدم قطعیت کنید و بقیه تجزیه و تحلیل عدم قطعیت سریع و آسان خواهد بود.

 

باور نکن! صبر کن و در موردش فکر کن.

 

با ابزارها و داده های مناسب، محاسبات برای تخمین عدم قطعیت اندازه گیری بسیار آسان است و اصلاً زمان نمی برد.

 

بنابراین، اگر بیشتر وقت خود را صرف یافتن منابع صحیح عدم قطعیت و تعیین میزان تأثیر آنها می کنید، بقیه کارها باید آسان باشد.

 

اگر من روند محاسبه عدم قطعیت را تجزیه و تحلیل می کردم، به این شکل به نظر می رسید.

شناسایی منابع عدم قطعیت در اندازه گیری و تعیین میزان تأثیر آنها تقریباً به 75 درصد از زمان شما نیاز دارد.

 

به من اعتماد کن. بقیه مراحل بسیار ساده تر و سریعتر تکمیل می شود.

 

در مورد آن فکر کنید. اگر یک ماشین حساب عدم قطعیت یا نرم افزار عدم قطعیت دارید، تخمین عدم قطعیت یک فرآیند سریع و بدون دردسر است.

 

تنها فرآیندهای طولانی دیگر، تعیین فرآیند یا معادله اندازه گیری و ارزیابی برآوردهای عدم قطعیت شما است.

 

بنابراین، هدف اصلی شما باید شناسایی منابع صحیح عدم قطعیت اندازه گیری و تعیین مقدار آنها باشد.

 

برای موثر و کارآمد بودن، توصیه می کنم از منابع خود یک آرشیو ایجاد کنید. دفعه بعد که مجبور به محاسبه عدم قطعیت هستید، در زمان شما صرفه جویی زیادی خواهد کرد.

 

منابع عدم قطعیت را کجا پیدا کنیم

برای کمک به شما در یافتن منابع مختلف عدم قطعیت مربوط به فرآیند اندازه‌ گیری، می‌ خواهم فهرستی از منابع اطلاعاتی رایج را که هنگام تخمین عدم قطعیت استفاده می‌ کنم، به شما ارائه دهم.

 

در زیر، فهرستی از مطالب مرجع و وب‌ سایت‌ هایی را خواهید دید که به شما کمک می‌ کنند انواع مختلف خطاهای اندازه‌ گیری و عوامل مؤثر در عدم قطعیت را سریع‌ تر پیدا کنید.

 

در حال حاضر، فقط به این دلیل که شما فهرستی از منابع اطلاعاتی دارید، به این معنی نیست که هیچ کاری انجام نخواهید داد.

 

در واقع خلاف این موضوع صحت دارد.

 

شما همچنان باید زمان و تلاش خود را برای یافتن منابع عدم قطعیت اندازه گیری اختصاص دهید. با این حال، با تمرکز تحقیقات خود بر روی مواد مرجع مرتبط، می توانید منابع عدم قطعیت بیشتری را سریعتر بیابید.

 

برای شروع، فهرست منابع زیر را بررسی کنید. 

 

 1. راهنمای تجهیزات
 2. برگه اطلاعات تجهیزات
 3. راهنماها
 4. مقالات کنفرانس
 5. کتاب های درسی
 6. مجله تحقیقات NIST
 7. NIST Special Publications 250 Series
 8. گزارش های داخلی NIST
 9. راهنما ها و انتشارات NPL
 10. راهنمای فنی MSL
 11. پایگاه داده مقایسه کلید BIPM
 12. راهنمای کالیبراسیون EURAMET
 13. مجله مترولوژیا
 14. مجله کالاب
 15. مجله اندازه گیری

کتابچه راهنمای تجهیزات

هنگامی که می خواهید در مورد فرآیند اندازه گیری خود اطلاعات بیشتری کسب کنید، بهترین مکان برای شروع جستجو در کتابچه راهنمای سازنده است.

 

اکثر سازنده ها معمولاً راهنمای اپراتور، کاربر و خدمات را منتشر می کنند. در داخل این راهنما ها، ممکن است بتوانید منابعی را بیابید که به عدم قطعیت در اندازه گیری کمک می کنند.

 

به طور معمول، بهترین مکان‌ ها برای جستجوی منابع عدم قطعیت و خطا در بخش‌ های زیر است.

 • مشخصات
 • دستورالعمل های عملیاتی
 • دستورالعمل های آزمون کالیبراسیون/عملکرد

برگه اطلاعات تجهیزات

هنگامی که می خواهید مشخصات تجهیزات را به سرعت پیدا کنید، بهترین مکان برای جستجو برگه های اطلاعات سازنده است.

 

برگه های داده مکان های بسیار خوبی برای یافتن مشخصات تجهیزات و منابع عدم قطعیت اندازه گیری هستند. به علاوه، دیتاشیت ها به شما این امکان را می دهند که فقط برای یافتن مشخصات، از جستجو در راهنما ها اجتناب کنید.

 

هنگام بررسی مشخصات، معمولاً جزئیاتی در مورد قابلیت های عملیاتی و دقت عملکرد تجهیزات خواهید یافت. اگر دقت کنید، باید سایر پارامتر ها و مشخصات ذکر شده را نیز مشاهده کنید که بر دقت تجهیزات تأثیر می گذارد.

 

منابع رایج عدم قطعیت که در برگه‌ های داده فهرست شده‌ اند.

 • پایداری
 • نویز
 • ضرایب دما

این پارامترهای اضافی ممکن است منابع عدم قطعیت در اندازه گیری باشند.

 

 راهنما ها

هنگامی که در حال جستجوی کتابچه‌ های راهنما و برگه‌ های اطلاعاتی در وب‌ سایت سازنده تجهیزات هستید، سعی کنید به دنبال راهنما ها و کاغذهای سفید بگردید.

 

بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات به طور منظم مقالاتی را در مورد محصولات و تحقیقات خود منتشر می کنند.

 

به طور معمول، این اسناد برای مطالب بازاریابی استفاده می شود، اما می توانند حاوی اطلاعات بسیار ارزشمندی باشند. از جمله انواع مختلف خطاهای اندازه گیری و منابع عدم قطعیت.

 

بنابراین، مطمئن شوید که به دنبال راهنما ها هستید. ممکن است از اطلاعاتی که به دست می آورید شگفت زده شوید.

 

مقالات کنفرانس

آیا اخیراً در کنفرانسی شرکت کرده اید؟ اگر چنین است، باید بدانید که سخنرانان از همه جا برای ارائه مقالات خود می آیند.

 

بهتر از آن، اکثر کنفرانس ها به شما امکان دسترسی به تمام مقالات روی سی دی را می دهند.

 

به جای اینکه فقط سی دی را در کشو بیندازید تا دیگر هرگز به آن نگاه نکنید، سعی کنید چند مقاله را بخوانید.

 

ممکن است از اطلاعاتی که در آن مقالات پیدا می کنید شگفت زده شوید. برخی از این مقالات کنفرانس ممکن است حاوی تجزیه و تحلیل عدم قطعیت باشد که برای عملکرد اندازه گیری شما مفید است.

 

با این اطلاعات، می توانید منابع عدم قطعیت را برای بودجه های عدم قطعیت خود بیابید.

 

به یاد داشته باشید، احتمالاً شما اولین کسی نیستید که تجزیه و تحلیل عدم قطعیت را برای رشته اندازه گیری خاص خود انجام می دهید. از یافته های دیگران برای کمک به کاهش سطح تلاش خود استفاده کنید.این کار  باعث صرفه جویی در زمان و سردرد می شود.

 

کتاب های درسی

یک منبع بعید که بسیاری از افراد هنگام انجام تحلیل عدم قطعیت از استفاده از آن غافل می شوند، کتاب های درسی است.

 

من فکر می کنم که هر آزمایشگاه کالیبراسیون باید حداقل یک کتاب درسی فیزیک و شیمی در کتابخانه خود داشته باشد.

 

این یک منبع عالی است  و شما را بارها و بارها در هنگام انجام تجزیه و تحلیل عدم قطعیت یا کالیبراسیونی که نیاز به یک محاسبه ریاضی دارد، شگفت زده خواهد کرد.

 

علاوه بر این، سعی کنید کتاب های درسی مرتبط با رشته اندازه گیری خود را جستجو کنید. باور کنید یا نه، کتاب های درسی زیادی وجود دارند که حاوی اطلاعات زیادی در رابطه با ابزار دقیق و عملکردهای اندازه گیری شما هستند.

 

بعد از دانشگاه، اکثر مردم تمایل دارند از شر کتاب های درسی خود خلاص شوند، بنابراین ممکن است بتوانید آنها را به صورت آنلاین و ارزان پیدا کنید. من در واقع یک کتاب درسی بسیار کمیاب در مورد طرح های آزمایشی را به قیمت 1 دلار در eBay خریدم.

 

علاوه بر این، بسیاری از کتاب های درسی تخصصی محبوب، مانند دماهای قابل ردیابی، وجود دارند که می توانند بسیار گران باشند (به عنوان مثال 200 تا 400 دلار). شما فقط باید نگاهی بیندازید تا ببینید چه چیزی ممکن است پیدا کنید.

 

اطلاعات این کتاب های درسی می تواند برای یافتن منابع جدید خطا و عدم قطعیت بسیار ارزشمند باشد.

 

 

مجله تحقیقات NIST

مجله تحقیقات NIST یک انتشارات عالی برای یافتن منابع عدم قطعیت است.

 

این یک منبع عالی برای کسانی است که در مورد آن می دانند.

 

هر مقاله ای در این مجله در مورد عدم قطعیت اندازه گیری نیست، بنابراین ممکن است مجبور باشید برای یافتن آنچه به دنبال آن هستید کمی تحقیق کنید.

 

با این حال، هر شماره بایگانی شده و به صورت آنلاین در دسترس است. 

 

بنابراین، شما باید با خیال راحت مدتی را صرف تحقیق در مقالات در مجله تحقیقات NIST کنید. اطلاعاتی که ممکن است پیدا کنید می تواند برای تحلیل عدم قطعیت شما بسیار مفید باشد.

 

انتشارات NIST SP250

در حالی که در وب سایت NIST هستید، حتماً انتشارات ویژه آنها را مرور کنید.

 

سری های NIST SP250 همگی مربوط به کالیبراسیون های انجام شده در NIST هستند و این اسناد می توانند حاوی اطلاعات قدرتمند زیادی باشند. این شامل منابع عدم قطعیت در اندازه گیری می شود.

 

انتشارات NIST SP250 یک منبع عالی برای تخمین عدم قطعیت اندازه گیری است. بنابراین، مطمئن شوید که وب سایت آنها را نشانه گذاری کنید. پشیمان نخواهید شد.

 

گزارش های داخلی NIST

در حال حاضر، باید بدانید که NIST محتوای زیادی منتشر می کند و آنها منابع مرجع عالی بیشتری برای اضافه کردن به کتابخانه خود دارند. اینها گزارش های داخلی NIST هستند.

 

 

در حال حاضر، تنها چند گزارش داخلی NIST وجود دارد. بیشتر آنها مربوط به کالیبراسیون جرم و مقیاس هستند. با این حال، گزارش های داخلی برای طول و حجم نیز وجود دارد.

 

این گزارش ها حاوی اطلاعات خوب زیادی هستند و منابع عدم قطعیت در اندازه گیری را ارائه می دهند.

 

این ایده خوبی است که این نشریات را بررسی کنید.

 

راهنما ها و انتشارات NPL

آزمایشگاه ملی فیزیک در بریتانیا دارای انتشارات بسیار خوبی است که در دسترس عموم است. 

 

با این حال، آنها همچنین بسیاری از راهنما ها و گزارش های دیگر را منتشر می کنند که می توانید هنگام انجام تجزیه و تحلیل عدم قطعیت از آنها استفاده کنید.

 

من به شدت توصیه می کنم دفعه بعد که عدم قطعیت را برآورد کردید، وب سایت NPL را بررسی کنید.

 

راهنمای فنی MSL

یکی دیگر از منابع،  مؤسسه ملی مترولوژی (NMI) که محتوای عالی برای تخمین عدم قطعیت اندازه گیری منتشر می کند، آزمایشگاه استانداردهای اندازه گیری (MSL) نیوزیلند است.

 

وب سایت آنها راهنما های مفید زیادی دارد که می توانید از آنها برای یافتن منابع عدم قطعیت در اندازه گیری و انواع مختلف خطاهای اندازه گیری استفاده کنید.

 

علاوه بر این، خواندن و درک راهنما های آنها آسان است. حتی برای مترولوژیست های مبتدی.

 

دفعه بعد که عدم قطعیت را محاسبه کردید حتماً وب سایت آنها را بررسی کنید.

 

پایگاه داده مقایسه کلید BIPM

هنگام تخمین عدم قطعیت، خوب است اگر بتوانید بودجه عدم قطعیت آزمایشگاه‌ های دیگر را بررسی کنید. 

 

اگر پایگاه داده مقایسه کلید BIPM (KCDB) را جستجو کنید، گزارش های مقایسه بین آزمایشگاهی بسیاری از مؤسسات ملی اندازه گیری را خواهید یافت. در این گزارش ها می توانید بودجه ها و برآوردهای عدم قطعیت را بیابید.

 

با این داده ها، ممکن است بتوانید منابع جدیدی از عدم قطعیت در اندازه گیری را برای تحلیل عدم قطعیت خود شناسایی کنید.

 

راهنمای کالیبراسیون EURAMET

وب سایت EURAMET به شما امکان دسترسی به بسیاری از راهنما های کالیبراسیون و فنی را می دهد.

 

در داخل این راهنما ها، اطلاعات دقیق مربوط به کالیبراسیون و منابع عدم قطعیت در اندازه گیری را خواهید یافت. این امر وب سایت EURAMET را به منبعی عالی برای نشانک گذاری تبدیل می کند.

 

شما قطعا باید وب سایت و راهنمای آنها را بررسی کنید. پشیمان نخواهی شد.

 

مجله مترولوژی

Metrologia یک مجله اندازه‌ شناسی است که توسط BIPM منتشر می‌ شود و می‌ تواند حاوی اطلاعات ارزشمندی در رابطه با رشته اندازه‌ گیری شما باشد.

 

در هنگام انجام تجزیه و تحلیل عدم قطعیت مفید است، اما ممکن است مجبور شوید تحقیقاتی را برای یافتن آنچه به دنبال آن هستید انجام دهید. این شبیه به مجله تحقیقات NIST است.

 

دسترسی به مجله آنها رایگان نیست.

 

با این حال، اگر به کتابخانه کالج یا دانشگاه دسترسی دارید، می توانید به صورت آنلاین به Metrologia دسترسی داشته باشید.

 

 

مجله Cal Lab

مجله Cal Lab یکی دیگر از منابع دوره ای است که می توانید از آن برای یافتن منابعی استفاده کنید که به عدم قطعیت اندازه گیری کمک می کنند.

 

این مجله به صورت فصلی منتشر می شود و حاوی مقالات مرتبط با کالیبراسیون و اندازه شناسی است.

 

در داخل برخی از مقالات آنها، اطلاعات مربوط به عدم قطعیت اندازه گیری را خواهید یافت، که می تواند به شما کمک کند تا مولفه های جدیدی برای بودجه عدم قطعیت خود پیدا کنید.

 

بهتر از همه، اشتراک رایگان  این مجله است. علاوه بر این، می‌ توانید به صورت چاپی و آنلاین به آن دسترسی داشته باشید.

 

مجله اندازه گیری

Measure Journal یکی دیگر از نشریات دوره ای است که توسط کنفرانس ملی آزمایشگاه های استاندارد بین المللی (NCSLi) منتشر می شود.

 

این مجله  فقط برای اعضای NCSL در دسترس است. بنابراین، برای دریافت اشتراک، باید عضو NCSLi شوید.

 

در داخل این مجله می توانید به طور مرتب مقالات عالی مرتبط با روش های کالیبراسیون و تجزیه و تحلیل عدم قطعیت را بیابید. بنابراین، احتمالاً چند عامل جدید در عدم قطعیت اندازه گیری پیدا خواهید کرد.

 

به طور کلی، مجله Measure یک نشریه عالی است که به نظر من باید آن را بخوانید.

 

چگونه منابع عدم قطعیت را سریعتر پیدا کنیم

3 کاری که می توانید همین الان انجام دهید

اکنون که 15 منبع جدید برای یافتن عوامل موثر در عدم قطعیت در اندازه گیری دارید، مطمئن هستم که دفعه بعد که عدم قطعیت را محاسبه می کنید، مایلید به سرعت به آنها دسترسی داشته باشید.

 

 1. پیوندهای این وب سایت ها را نشانه گذاری کنید،
 2. یک آرشیو دیجیتالی از مطالب مرجعی که می دانید مفیدند ایجاد کنید

بهبود توانایی شما برای دسترسی به این اطلاعات به طور چشمگیری توانایی شما را برای برآورد سریعتر عدم قطعیت بهبود می بخشد.

 

یک آرشیو دیجیتالی از مواد مرجع خود ایجاد کنید

من شخصاً توصیه می کنم که یک آرشیو دیجیتالی از مطالب مرجع خود ایجاد کنید. هر بار که منبع یا راهنمای جدیدی در رابطه با عدم قطعیت اندازه گیری و عملکردهای اندازه گیری خود پیدا کردید، آن را ذخیره کنید!

.

نکته حرفه ای: برچسب ها را به فایل های الکترونیکی خود اضافه کنید. این به شما کمک می کند اسناد مناسب را سریعتر پیدا کنید.

 

پنج سال پیش، من یک آرشیو دیجیتال را راه اندازی کردم و ساعت ها (احتمالاً روزها) تحقیق در من صرفه جویی کرد. به من اعتماد کنید، یک آرشیو دیجیتال ایجاد کنید! در آینده از من قدردانی خواهی کرد.

 

نتیجه

یافتن منابع عدم قطعیت و انواع مختلف خطاهای اندازه گیری فرآیند دشواری است که به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد. اگر نمودار را در ابتدای این راهنما مشاهده کردید، به سرعت متوجه خواهید شد که می تواند تقریباً 75٪ از زمانی را که برای انجام تجزیه و تحلیل عدم قطعیت صرف می کنید، مصرف کند.

 

این زمان قابل توجه است!

 

در این راهنما، من 15 منبع را در اختیار شما قرار داده ام که می توانید دفعه بعد که عدم قطعیت اندازه گیری را تخمین زدید، از آنها استفاده کنید. اینها برخی از مراجعی هستند که من به طور معمول هنگام محاسبه عدم قطعیت از آنها استفاده می کنم.

 

با این اطلاعات، باید بتوانید به راحتی عوامل عدم قطعیت جدیدی را برای توابع اندازه گیری خود پیدا کنید.

من قول می دهم که در زمان و تلاش شما صرفه جویی زیادی خواهد کرد.

منبع:https://www.isobudgets.com

نویسنده پست: ghaemi mohammad

این سایت جهت ارائه اطلاعات بروز و تخصصی در حوزه سیستم های مدیریت کیفیت و اشتراک گزاردن تجربیات اینجانب در حوزه ارزیابی انطباق و ترویج و ارتقای این علم تشکیل شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *