لودر سایت

سرانجام! راهنمای تخمین عدم قطعیت برای HPLC ، GC و MS.

مقدمه

تخمین عدم قطعیت اندازه گیری آزمایشگاه های شیمی در مقایسه با سایر انواع آزمایشگاه ها کاملاً متفاوت است. بیشتر آزمایشگاه های شیمی برای برآورد عدم قطعیت شیمی باید از دو فرآیند مختلف استفاده کنند.

 

به طور معمول ، یک فرایند برای ارزیابی عدم قطعیت برای اندازه گیری های فیزیکی و یک فرآیند دیگر برای اندازه گیری شیمی تحلیلی وجود دارد. اگرچه در تجزیه و تحلیل عدم قطعیت از روش gum استفاده می شود اما فرایند مورد نیاز برای برآورد عدم قطعیت کاملاً متفاوت است.

 

هنگامی که عدم قطعیت را برای اندازه گیری های فیزیکی (به عنوان مثال جرم ، حجم ، دما ، pH و غیره) ارزیابی می کنید ، این فرآیند شبیه به روش های مورد استفاده در سایر آزمایشگاه ها است. علاوه بر این ، راهنماها و منابع زیادی برای کمک به تجزیه و تحلیل عدم قطعیت وجود دارد.

 

با این حال ، هنگامی که عدم قطعیت را برای اندازه گیری های تحلیلی تخمین می زنید ، روند یکسان نیست. یک فرآیند چند مرحله ای وجود دارد که باید از ابتدا تا انتها ارزیابی شود.

 

مشکل آزمایشگاه های شیمیایی در دسترس بودن راهنماها و منابع محدود است که می تواند تخمین عدم قطعیت را دشوار کند. این شکاف است  که بسیاری از آزمایشگاه های شیمیایی را بدون راه حلی جهت تخمین عدم قطعیت  تنها می گذارد.

 

بنابراین ، من راهنمایی ایجاد کرده ام تا به آزمایشگاههای شیمیایی کمک کند تا عدم قطعیت اندازه گیری فرآیندهای تحلیلی را تخمین بزنند. اطلاعات موجود در این راهنما به ویژه برای آزمایشگاه هایی که از HPLC ، GC ، MS و دستگاه های مشابه برای آزمون نمونه استفاده می کنند ، مفید است.

 

در این راهنما ، اطلاعات زیر را برای کمک به شما در محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری های تحلیلی یاد خواهید گرفت.

 

عدم قطعیت اندازه گیری چیست

چرا عدم قطعیت اندازه گیری مهم است

بهترین راهنماهای عدم قطعیت برای آزمایشگاههای شیمیایی چیست

نحوه تخمین عدم قطعیت برای آزمایشگاههای شیمی

 

عدم قطعیت اندازه گیری چیست

با توجه به واژگان اندازه گیری بین المللی (VIM) ، عدم قطعیت اندازه گیری یک پارامتر غیر منفی است که پراکندگی مقادیر کمی را که بر اساس استفاده از اطلاعات به یک اندازه گیری نسبت داده می شود ، مشخص می کند.

در اصل ، عدم قطعیت اندازه گیری طیف وسیعی از مقادیر است که نتیجه اندازه گیری شما با قطعیت می تواند در آن باشد.

 

از آنجا که اندازه گیری ها در واقع مقادیر برآورد شده بر اساس یک فرآیند سیستماتیک هستند ، مناسب است که عدم قطعیت مرتبط با اندازه گیری را تخمین بزنیم.

 

چرا عدم قطعیت اندازه گیری مهم است

عدم قطعیت اندازه گیری مهم است. این مورد به همان اندازه نتیجه اندازه گیری که در گزارش های آزمون شما ثبت شده است ، مهم است. در حقیقت ، gum و VIM هر دو بیان می کنند که یک نتیجه اندازه گیری کامل حاوی یک مقدار اندازه گیری شده واحد و عدم قطعیت اندازه گیری است.

 

بنابراین ، نتایج اندازه گیری شما در صورت عدم ارائه تخمین عدم قطعیت اندازه گیری کامل نمی باشد..

نگاهی به گزیده زیر از راهنمای بیان عدم قطعیت در اندازه گیری (gum) بیندازید. راهنما بیان می کند که شما باید نتایج خود را با برآورد عدم قطعیت اندازه گیری گزارش داده و به واحدهای اندازه گیری ارائه دهید.

بهترین راهنماهای عدم قطعیت برای آزمایشگاه های شیمی

هنگام تخمین عدم قطعیت اندازه گیری برای آزمایشگاه های شیمی ، چند راهنما در دسترس است که باید درباره آنها بدانید.

 

  1. JCGM 100: 2008
  2. Eurachem/CITAC CG4: Quam: 2012 قسمت 1
  3. راهنمای فنی SAC/SINGLAS 2

 

JCGM 100: 2008: راهنمای بیان عدم قطعیت در اندازه گیری

 اول از همه شما باید در مورد راهنمای بیان عدم قطعیت در اندازه گیری که به عنوان gum نیز شناخته می شود آشنایی داشته باشید. این راهنما به عنوان JCGM 100: 2008 مشخص شده و از وب سایت BIPM در دسترس است.

 

این راهنمای مورد استفاده برای عدم قطعیت اندازه گیری است. علاوه بر این ، این راهنما  بیشتر الزامات مربوط به تایید صلاحیت ISO/IEC 17025: 2017 را تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین ، باید مطمئن شوید که آن را دانلود کرده  و در رایانه خود ذخیره و آن را بخوانید.

دانلود این راهنما

 

EURACHEM/CITAC: تعیین کمی عدم قطعیت در اندازه گیری تحلیلی

مورد بعدی راهنمای  تعیین کمی عدم قطعیت برای آزمایشگاههای شیمیایی ، Eurachem/Citac Quam است.

 

این یک راهنمای عالی است که به راحتی قابل خواندن است ، یک فرآیند تشریح عالی دارد و مثال های زیادی برای کمک به شما در تخمین عدم قطعیت دارد.

نکته منفی این است که این راهنما نمونه هایی برای تخمین عدم قطعیت اندازه گیری هنگام استفاده از HPLC ، GC یا MS ندارد که باعث ایجاد شکاف بزرگی برای بسیاری از آزمایشگاه های تایید صلاحیت شده می شود. این بسیار ناگوار است و امیدوارم که نمونه هایی در نسخه بعدی اضافه شود.

دانلود این راهنما

 

راهنمای فنی SAC/SINGLAS 2: راهنمای اندازه گیری عدم قطعیت در اندازه گیری شیمیایی و میکروبیولوژیکی

این راهنما توسط شورای اعتبار دهی سنگاپور منتشر شده است و به خوبی شناخته نشده است. با این حال یک راهنمای عالی است که برخی از شکاف ها را در اطلاعات باقی مانده از راهنمای Euachem پر می کند.

 

این راهنما مثال های بسیار خوبی دارد و نمونه ای از تخمین عدم قطعیت برای GC را شامل می شود ، اما هنوز هم می تواند از نمونه های بیشتری استفاده کند. همچنین ، فرایند تخمین عدم قطعیت به اندازه راهنمای Eurachem تعریف نشده است. با این حال ، این یک راهنمای ثانویه عالی است.

دانلود این راهنما

 

EURACHEM/CITAC: عدم قطعیت اندازه گیری ناشی از نمونه گیری

این راهنمای دیگری است که توسط Eurachem ارائه شده است که عدم قطعیت اندازه گیری نمونه گیری را پوشش می دهد. این یک راهنمای متداول نیست ، اما یک راهنمای عالی است.

 

اگر نمونه برداری انجام می دهید، توصیه می کنم آن را دانلود و استفاده کنید. این یک فرآیند رسمی برای برآورد عدم قطعیت است. با این حال ، این منابع از عدم قطعیت مربوط به نمونه برداری ، طرح های آزمایش برای تعیین کمی عدم قطعیت و نمونه هایی از تکنیک های آماری استفاده شده برای تجزیه و تحلیل داده هایی که به نظر من فوق العاده ارزشمند است ، پوشش می دهد.

دانلود این راهنما

.

.

.

.

منبع:www.isobudgets.com

 

نویسنده پست: ghaemi mohammad

این سایت جهت ارائه اطلاعات بروز و تخصصی در حوزه سیستم های مدیریت کیفیت و اشتراک گزاردن تجربیات اینجانب در حوزه ارزیابی انطباق و ترویج و ارتقای این علم تشکیل شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *