لودر سایت

چک لیست مراحل اجرای ISO 17025

اگر سازمان شما به دنبال استقرار ISO 17025 در محیط آزمایشگاهی خود است، موارد زیر احتمالاً برخی از سؤالات احتمالی در خصوص مراحل اجرای 17025 خواهد بود:

چگونه گواهی نامه دریافت کنیم؟

باید چکار کنیم؟

آیا ما آماده ایم؟

چه اقداماتی باید انجام شود؟

این کار چقدر برای ما هزینه دارد؟

پروسه چقدر زمان می برد؟

در حالی که پاسخ به هر یک از این سؤالات احتمالاً نیازمند  یک پست است، ما چند مرحله را برای کمک به اجرای ISO 17025 به شما ارائه خواهیم داد.

چک لیست اجرای ISO 17025 را در ادامه متن مشاهده کنید.

 

رهنمودهایی برای موفقیت و مراحل اجرای 17025

بیایید در مجموع 11 مرحله حیاتی را در نظر گرفته ایم که می توانند در قالب یک چک لیست جمع شوند تا به راهنمایی افکار شما هنگام آماده شدن برای اجرای ISO 17025 کمک کنند. ایجاد کانال های ارتباطی مؤثر با سهامداران قبل از شروع هر یک از مراحل ذکر شده ضروری است.

مراحل اجرای 17025

1) حمایت مدیریت را دریافت کنید. وقتی نوبت به پیاده سازی از هر نوع، اعم از فناوری جدید، سیستم های مدیریت کیفیت یا سازماندهی مجدد شرکتی می رسد، تعداد کمی از آنها بدون حمایت کامل سهامداران و مدیریت، داستان های موفقیت آمیزی خواهد داشت. حمایت مدیریتی در کانون تحولات موفق در هر سازمان قرار دارد. اتخاذ یک سیستم مدیریت کیفیت می تواند در نتیجه چیزهای زیادی آغاز شود (مانند مطبوعات منفی، در معرض حادثه قرار گرفتن، مرگ و میر). با این حال، تصمیم برای تعهد، تخصیص منابع و شروع برنامه ریزی اجرایی باید توسط مدیریت حمایت شود.

2) زمینه سازمان را تعیین کنید. میزان عملیات روزانه شما در رابطه با ISO 17025 چقدر خواهد بود؟ چه روش های آزمونی در محدوده اعتبار سنجی خواهد بود؟ مشتری شما چه کسی خواهد بود؟ مدتی را صرف شناسایی مواردی که برای اعتبار بخشی ISO 17025 قابل اجرا هستند، صرف کنید.
3) محدوده، مدیریت، تعهد و مسئولیت ها را تعریف کنید. خط مشی کیفیت، اهداف کیفیت را تعریف کنید و یک کتابچه راهنمای کیفیت ایجاد کنید. مشخص کنید که چه حوزه ای از فعالیت های روزانه شما برای ISO 17025 قابل اجرا است. سطح تعهد مدیریتی مورد نیاز را بیان کنید و مسئول پیگیری را تعیین کنید. تعهدی که از سوی مدیریت حاصل می شود را شناسایی و مستند کنید. نقش ها و مسئولیت های مرتبط در سراسر سازمان را به وضوح تعریف و مستند کنید.

4) ریسک ها و فرصت ها را بررسی کنید. ریسک‌ ها و فرصت‌ ها حوزه‌ هایی هستند که به طور بالقوه می‌ توانند به طور مستقیم به سازمان، شهرت، مشارکت مشتری یا اعضای کارکنان آسیب بزنند. هنگامی که ریسک ها شناسایی شدند، می خواهید برای شناسایی مراحل کاهش ریسک مورد نیاز (مثلاً چگونگی کاهش احتمال واقعی شدن این ریسک) وقت بگذارید. زمینه هایی که می توانید بهبود ببخشید به فرصت تبدیل می شوند. فعالیت های فعلی را ارزیابی کنید و تعیین کنید که چه کارهای بیشتری می توان برای کاهش خطرات شناسایی شده انجام داد. تصمیم بگیرید که چگونه ریسک هایی را که قابل کاهش نیستند مدیریت کنید.

5) فرآیندها و رویه ها را تعریف کنید. فهرست فعالیت ها و روش های انجام شده در آزمایشگاه را از طریق طوفان فکری  مستند سازی کنید. دستورالعمل هایی برای نحوه انجام کارها ایجاد کنید. تعیین مسئولیت برای ایجاد هر روش برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه ISO 17025 به بهبود روش های مربوط به اندازه گیری های آزمایشگاهی کمک می کند.

6) فرآیندها، رویه ها و کنترل ها را اجرا کنید. اکنون که فرآیندها تعریف شده اند و رویه ها توسعه یافته اند، پیاده سازی باید آغاز شود. طرحی را برای اجرا ترسیم کنید و یک جدول زمانی را همراهی کنید. هر گونه انتظارات جدید از پرسنل را شناسایی و به اشتراک بگذارید. چه تغییراتی بر فعالیت های روزانه تأثیر می گذارد؟ اکنون چه کنترل هایی در رویه ها تعبیه شده است؟ چگونه سازمان مطمئن خواهد شد که فرآیندها و رویه‌ ها مطابق رویه‌ های عملیاتی استاندارد اجرا می‌ شوند؟ برنامه ای برای نظارت بر اجرا و تعیین اثربخشی رویه هایی که ایجاد شده اند، تهیه کنید. سوابق باید به صورت دوره ای ایجاد و بررسی شوند.

7) اجرای برنامه های آموزشی و آگاهی. همه کارکنان باید در مورد ISO 17025 آموزش ببینند، اما باید در مورد آنچه از آنها انتظار می رود نیز آموزش ببینند. هنگامی که تغییر مورد نیاز است، نیاز به تبادل اطلاعات اجتناب ناپذیر است. حتماً تغییراتی را که در فعالیت های روزانه اعمال می شود در نظر بگیرید. برنامه های آگاهی می تواند به شکل کمیته ها یا گروه های کوچک باشد که به گسترش انتظارات آینده کمک می کند.

8) با نهاد اعتبار بخشی تعامل داشته باشید. با نهاد اعتبار بخشی خود تماس بگیرید. یک نهاد تأیید صلاحیت، پشتیبانی اساسی و ابزاری را برای آزمایشگاه شما جهت دستیابی به اعتبار از طریق فرآیند ارزیابی فراهم می کند. شروع به تعامل با نهاد اعتبار بخشی ملی کشور خود کنید.

9) LMS را اجرا کنید. سیستم مدیریت آزمایشگاه همانطور که با اهداف و رویه‌ های کیفیت تعریف می‌ شود، هسته اصلی تمام عملیات پیرامون فعالیت‌ های روزانه است. هنگامی که LMS ایجاد شد، می بایست کارکنان را در مورد الزامات آموزش داده و سوابق مرتبط را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سیستم همانطور که در نظر گرفته شده است کار می کند.

10) انجام ممیزی داخلی. ممیزی های داخلی باید برای ارزیابی سیستم مدیریت کیفیت در برابر الزامات استاندارد و در برابر رویه های عملیاتی استانداردی که ایجاد شده اند مورد استفاده قرار گیرد. کارکنان باید از هدف شیوه های حسابرسی داخلی و فراوانی تعیین شده آن ها آگاه باشند.

11) بازنگری مدیریت. تعداد دفعات این بازنگری ها توسط سازمان شما تعریف می شود. محتوای بررسی مدیریت باید به طور موثر به منابع، ریسک ها و فرصت ها، عدم انطباق و تمام جنبه های عملکرد سیستم مدیریت بپردازد.

برای نشان دادن صلاحیت آزمایشگاه خود آماده شوید

اگر سازمان شما تمام 11 مرحله قبلی را اجرا کرده است، شما آماده هستید تا برای ارزیابی اعتبار سنجی آماده شوید و فرصتی برای نشان دادن صلاحیت آزمایشگاه خود در ارائه خدمات  کیفیت آزمون یا کالیبراسیون دارید.

در آماده سازی، بررسی نهایی عملیات روزانه را انجام دهید، اطمینان حاصل کنید که سوابق به طور موثر مستند شده اند، با کارکنان ارتباط برقرار کنید و به آنها کمک کنید تا بفهمند حسابرسی صرفاً بخشی از فرآیند است. همه عناصر یک سیستم مدیریت کیفیت احتمالاً در این مدت ارزیابی می شوند. خطوط باز ارتباط، زمان‌ بندی و جمع‌ آوری ذینفعان آمادگی کافی برای یک حسابرسی موفق خواهد بود.

نویسنده پست: ghaemi mohammad

این سایت جهت ارائه اطلاعات بروز و تخصصی در حوزه سیستم های مدیریت کیفیت و اشتراک گزاردن تجربیات اینجانب در حوزه ارزیابی انطباق و ترویج و ارتقای این علم تشکیل شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *