لودر سایت

ظرفیت جهش آزمایشگاهی و 10 تصمیم برای مدیریت عملیات

11 مارس 2021 مصادف با یک سالگی بود که سازمان بهداشت جهانی COVID-19 را یک بیماری همه گیر جهانی اعلام کرد. در طول یک سال، بسیاری از کشورها با چالش هایی در قابلیت های آزمون تشخیصی خود مواجه شده اند. ممکن است زمان مناسبی برای بررسی بهترین شیوه های آزمایشگاهی از منظر مدیریت عملیات به عنوان بررسی آینده باشد. این بررسی برای آزمایشگاه‌ های آزمون تشخیصی COVID-19 که طی سال گذشته به طور خستگی‌ ناپذیر کار کرده‌ اند، انتقادی نیست. هدف از این بررسی، مشخص کردن تصمیمات حیاتی برای هر آزمایشگاهی که یک روش جدید را اجرا می کند و/یا نیاز به قیاس یک روش آزمایشی موجود دارد، است.

 

از دانشمندان آزمایشگاهی انتظار می رود روش های آزمایشی قابل اعتمادی را توسعه دهند که نتایج دقیقی را ارائه دهد. مدیران آزمایشگاه باید اطمینان حاصل کنند که:

(1) ارتباط در رابطه با اثربخشی آزمایشگاه و اهمیت برآوردن نیازهای مشتریان و سایر نیازها برقرار می‌ شود و

(ب) یکپارچگی آزمایشگاه حفظ می‌ شود (سازمان بین‌ المللی استاندارد، 2017).

 

اعتبار رسمی یک آزمایشگاه بر اساس استانداردهای بین المللی مانند ISO/IEC 17025 باید یک پیش نیاز باشد. یک سیستم مدیریت آزمایشگاهی بر اساس ISO/IEC 17025 به آزمایشگاه در نشان دادن صلاحیت فنی برای کارهای فعلی انجام شده و پیش بینی شده کمک می کند.

 

با این حال، مسائل در حال ظهور ممکن است اولویت های آزمایشگاه را تغییر دهد و پیش بینی اولیه را تغییر دهد. این موضوع ممکن است شامل موارد اضطراری بهداشتی برای یک آزمایشگاه با بودجه عمومی یا یک فرصت تجاری برای یک آزمایشگاه خصوصی باشد. صرف نظر از اینکه انگیزه اجتماعی یا مالی است، یک رویکرد پروژه استاندارد شده برای اجرای یک قابلیت آزمایشگاهی جدید یا افزایش ظرفیت آزمایش می تواند از طریق 10 تصمیم حیاتی مدیریت عملیات شکل بگیرد.

 

مدیریت عملیات مجموعه فعالیت هایی است که به ایجاد کالاها و خدمات از طریق تبدیل ورودی ها به خروجی ها مربوط می شود (Heizer et al., 2020). 10 تصمیم مهم در رابطه با عملیات آزمایشگاهی و تعریف مسئولیت اقدامات به شرح زیر است:

طراحی آزمون 

تعیین نوع آزمون، زمان برگشت نتایج آزمون و کارشناسان موضوعی که باید برای توسعه روش اختصاص داده شوند.

مدیریت کیفیت 

تعیین این که که کیفیت چگونه تعریف می شود. تعیین این که که چه کسی مسئول کیفیت است.

طراحی فرآیند و ظرفیت 

مهم است که این تصمیم حیاتی جدا از اولین تصمیم مهم در نظر گرفته شود، با این حال، باید نتایج طراحی آزمایش را در نظر گرفت. این فرآیند نیاز به تطبیق با آزمون و در نظر گرفتن استراتژی هایی برای ایجاد ظرفیت آزمون دارد. تجهیزات و تکنولوژی مورد نیاز در طراحی فرآیند و ظرفیت مهم هستند.

مکان 

آزمایشگاه باید در کجا قرار گیرد؟ معیارهای این تصمیم چیست؟ همچنین باید توجه داشت که مکان ممکن است از پیش تعیین شده باشد و هیچ تغییری مجاز نباشد.

استراتژی چیدمان 

آزمایشگاه چگونه باید چیده شود؟ اندازه لازم آزمایشگاه چقدر است؟ بسیار مهم است که تصمیم گیرندگان درک کنند که مسائل پیکربندی فضا و/یا ناکافی بودن فضای آزمایشگاهی موانعی هستند که از اجرای موفقیت آمیز جلوگیری می کنند. بهره برداری از آزمایشگاه در محیط نامناسب یا فضای نامناسب مجاز نمی باشد.

منابع انسانی و طراحی شغل

عناصری که برای اطمینان از ارائه یک محیط کار معقول مورد نیاز است. علاوه بر این، انتظارات بهره وری تعریف شده است.

مدیریت زنجیره تامین 

این موضوع شامل تصمیم گیری یا خرید، شناسایی تامین کنندگان و اطمینان از ادغام تامین کنندگان در استراتژی است.

موجودی، برنامه‌ ریزی نیازمندی‌ های مواد  (به‌ موقع) 

مقدار موجودی هر کالای مورد نیاز و همچنین زمان مناسب برای سفارش مجدد را تعیین می‌ کند.

برنامه ریزی میان مدت و کوتاه مدت

شناسایی افرادی که باید در لیست حقوق و دستمزد نگهداری شوند و همچنین درک مجموعه مشاغلی که باید انجام شوند.

تعمیر و نگهداری 

اطمینان حاصل کنید که مسئولیت تعمیر و نگهداری تعریف و تعیین شده است. قابلیت اطمینان مداوم معیار عملکرد اساسی مدیریت خوب است.

 

هایزر، جی.، رندر، بی.، مونسون، سی.، و گریفین، پی. (2020). مدیریت عملیات: پایداری و مدیریت زنجیره تامین شرکت پیرسون کانادا

سازمان بین المللی استاندارد سازی. (2017). الزامات عمومی برای صلاحیت آزمایشگاه های آزمایش و کالیبراسیون (استاندارد ISO/IEC شماره 17025:2017).

نویسنده پست: ghaemi mohammad

این سایت جهت ارائه اطلاعات بروز و تخصصی در حوزه سیستم های مدیریت کیفیت و اشتراک گزاردن تجربیات اینجانب در حوزه ارزیابی انطباق و ترویج و ارتقای این علم تشکیل شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *