لودر سایت

کالیبراسیون چیست و چرا کالیبراسیون ابزار شما مهم است

در دنیای فناوری اندازه گیری، کالیبراسیون مقایسه مستند ابزار اندازه گیری است که باید با ابزار مرجع قابل ردیابی کالیبره شود. استاندارد مرجع ممکن است به عنوان “کالیبراتور” نیز نامیده شود. به طور منطقی، مرجع دقیق تر از دستگاهی است که باید کالیبره شود. ابزار  مرجع نیز باید به طور قابل ردیابی کالیبره شود.

 

کالیبراسیون ابزار اندازه گیری شما دو هدف دارد:

 

دقت ابزار را بررسی می کند

قابلیت ردیابی اندازه گیری را تعیین می کند.

 

 در عمل کالیبراسیون شامل تعمیر ابزار در صورت خارج شدن از کالیبره نیز می شود. گزارشی توسط کارشناس کالیبراسیون ارائه می شود که خطا در اندازه گیری ها با ابزار اندازه گیری قبل و بعد از کالیبراسیون را نشان می دهد. وقتی کالیبراسیون را انجام می دهید و دو دستگاه را با هم مقایسه می کنید، ممکن است متوجه شوید که بین این دو تفاوت وجود دارد. بنابراین، بسیار منطقی است که احتمالا بخواهید دستگاه تحت کالیبره را برای اندازه گیری صحیح تنظیم کنید. این فرآیند اغلب تنظیم یا پیرایش نامیده می شود. به طور رسمی، کالیبراسیون شامل تنظیم نیست، اما یک فرآیند جداگانه است.

 

هر چند وقت یکبار یک دستگاه اندازه گیری باید کالیبره شود؟

 

برخی از مواردی که باید در هنگام تعیین فاصله کالیبراسیون در نظر بگیرید عبارتند از:

 

بحرانی بودن اندازه گیری مورد نظر،

توصیه سازنده،

پس از هرگونه شوک مکانیکی یا الکتریکی،

سوابق پایداری ابزار،

الزامات نظارتی و سیستم های کیفیت،

پیامدها و هزینه های کالیبراسیون ناموفق،

ملاحظات دیگر.

 

برای اکثر صنایع، تواتر کالیبراسیون به صورت سالانه تعیین می شود.

 

همانطور که نتایج  کالیبراسیون را به دست می آورید، در موقعیتی خواهید بود که به طور بالقوه تواتر کالیبراسیون ها را تنظیم کنید و/یا در صورت نیاز به ابزارهای اندازه گیری قوی تر ارتقا دهید. اکثر آزمایشگاه‌ های کالیبراسیون یک گواهی کالیبراسیون چاپی را برای مشتری ارائه می‌ کنند تا آن را به عنوان گواهی استانداردهای کیفی حفظ کنند. گواهی کالیبراسیون شامل نتیجه مقایسه و سایر اطلاعات مرتبط کالیبراسیون، مانند تجهیزات مورد استفاده، شرایط محیطی، امضاکنندگان، تاریخ کالیبراسیون، شماره گواهی، عدم قطعیت کالیبراسیون و غیره است.  

 

هزینه کالیبراسیون یک سرمایه گذاری است و نتیجه بالقوه قرائت نادرست به عنوان هزینه عدم انجام سرمایه گذاری خواهد بود. هزینه های پنهان و خطرات مرتبط با دستگاه اندازه گیری کالیبره نشده می تواند بسیار بیشتر از هزینه کالیبراسیون باشد. بنابراین توصیه می شود که ابزارهای اندازه گیری به طور مرتب توسط یک شرکت معتبر کالیبره شوند تا اطمینان حاصل شود که خطاهای مربوط به اندازه گیری ها در محدوده قابل قبولی قرار دارند.

چرا کالیبراسیون مهم است؟

 

دقت تمام دستگاه های اندازه گیری به مرور زمان کاهش می یابد. این موضوع معمولاً در اثر سایش و پارگی طبیعی ایجاد می شود. با این حال، تغییرات در دقت همچنین می‌ تواند ناشی از شوک الکتریکی یا مکانیکی یا محیط خطرناک (روغن‌ ها، تراشه‌ های فلزی و غیره) باشد. هدف کالیبراسیون به حداقل رساندن هرگونه عدم قطعیت اندازه‌ گیری با اطمینان از دقت تجهیزات آزمون است. کالیبراسیون خطاها یا عدم قطعیت ها را در فرآیندهای اندازه گیری تا حد قابل قبولی کمی سازی و کنترل می کند. نکته اصلی این است که کالیبراسیون دقت دستگاه اندازه گیری را بهبود می بخشد. دستگاه های اندازه گیری دقیق کیفیت محصول و کسب و کار شما را بهبود می بخشد.

 

ISO/IEC 17025 استاندارد بین المللی برای اعتبار بخشی آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون است. این موضوع شامل الزامات سیستم مدیریت کیفیت به همراه الزامات فنی است. در انگلستان، گواهینامه ISO/IEC 17025 توسط UKAS ارائه می شود. بنابراین، اغلب کالیبراسیون های انجام شده توسط یک آزمایشگاه معتبر ISO/IEC 17025 به عنوان “کالیبراسیون UKAS” نامیده می شود.

به طور خلاصه، کالیبراسیون در هر جا که اندازه‌ گیری‌ ها مهم هستند، بسیار مهم است. به کاربران و کسب‌ و کارها این امکان را می‌ دهد که به نتایجی که ثبت و متعاقباً کنترل می‌ کنند، اطمینان داشته باشند. اعتبار اندازه گیری به دلایل زیادی از جمله ایمنی و کیفیت مهم است. برای بهترین نتایج و قابلیت اطمینان، مطمئن شوید که عدم قطعیت کالیبراسیون به اندازه کافی کوچک است. یا از کالیبراتوری استفاده کنید که دارای مشخصات دقت چندین برابر بهتر از دستگاه مورد آزمون است. در نهایت، تنظیم رواداری کالیبراسیون و تواتر باید توسط عوامل متعددی از جمله کاربردی بودن ابزار تعیین شود. 

نویسنده پست: ghaemi mohammad

این سایت جهت ارائه اطلاعات بروز و تخصصی در حوزه سیستم های مدیریت کیفیت و اشتراک گزاردن تجربیات اینجانب در حوزه ارزیابی انطباق و ترویج و ارتقای این علم تشکیل شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *