لودر سایت

چگونه آزمون لوازم قابل حمل، جان و مال را نجات می دهد؟

آزمون PAT (آزمون لوازم قابل حمل) چیست؟

هر گونه تجهیزات الکتریکی که در یک تاسیسات قابل حمل باشد (خواه به طور دائم وصل شده باشد و یا توسط دوشاخه و پریز) باید بررسی و آزمون شود تا مطابق با مقررات تعیین شده توسط نهادهای حاکم باشد. اما دقیقاً چه چیزی باعث می شود تا یک قطعه از تجهیزات الکتریکی “قابل حمل” نامیده می شود و نیازمند آزمون لوازم قابل حمل باشد؟

 

در آیین نامه IET، آنها یک وسیله قابل حمل را اینگونه تعریف می کنند: «وسیله ای با وزن بیش از 18 کیلوگرم که در نظر گرفته شده است تا در حین کار جابجا شود یا وسیله ای که به راحتی می تواند از مکانی به مکان دیگر منتقل شود، به عنوان مثال. توستر، میکسر غذا، کتری».

 

بنابراین، یک دستگاه قابل حمل معمولاً اقلام رایج روزانه است که ممکن است در یک دفتر ببینید. همه چیز از مایکروویو گرفته تا مانیتور کامپیوتر باید با استفاده از آزمون PAT آزمایش شود و مهم است که هیچ چیز در این آزمون از قلم نیفتند و تک تک وسایل در محیطی که “قابل حمل” هستند به طور کامل بررسی شوند. این بدان معناست که در سناریویی که یک سیم برق دار پاره شده و با یک قسمت خارجی رسانا تماس پیدا کرده است، مقاومت سیم ارت آنقدر کم (خوب) خواهد بود که یک RCD را در فیوز قرار داده و از وقوع یک حادثه بالقوه کشنده جلوگیری کند.  اما در موارد دیگر، نمی توانیم مطمئن باشیم.

 

 آزمون های مختلفی از جمله نشتی زمین و جریان لمسی (که آزمون های مفیدی برای تجهیزات حساس هستند، به طوری که آسیبی رخ ندهد) و همچنین آزمون های قطبیت برای لیدها و آزمون های بصری/عملکردی یا بازرسی برای همه موارد انجام می‌ شود. برخی موارد مانند آداپتورهای برق متناوب، که تلفن‌های همراه یا کلیدهای برق و روترها را شارژ می‌ کنند، فقط به آزمون های بصری نیاز دارند. محافظت در برابر شوک الکتریکی فقط به پوسته بیرونی بستگی دارد که عایق مضاعف را فراهم می کند. اگر این اقلام آسیب قابل مشاهده داشته باشند بلافاصله بدون نیاز به آزمون الکتریکی از بین می روند.

 

چگونه آزمون PAT باعث صرفه جویی در زندگی و پول می شود

 

هر صاحب کسب و کار یا کارفرما موظف است از کارکنان، مشتریان و کاربران محل کار خود مراقبت کند و از طریق وظایف خود ملزم به رعایت یک سیاست بهداشتی و ایمنی سختگیرانه است. بسیاری از صاحبان / کارفرمایان به سلامت و ایمنی به عنوان یک بار نگاه می کنند و به جای اجرای توصیه های آن، به راه هایی برای صرفه جویی در هزینه نگاه می کنند. آزمون لوازم قابل حمل فرآیندی است که می‌ توانید در داخل یا با استفاده از یک پیمانکار خارجی اجرا کنید، که ارزان‌ تر از استخدام یک تیم تعمیر و نگهداری تمام وقت است و  باعث اختلال کمتری نسبت به تعمیر و نگهداری معمولی می‌ شود و می‌ تواند سریع‌ تر از یک تیم تعمیر و نگهداری عیب‌ ها را پیدا کند. . 

 

فرآیند PAT شامل بازرسی و آزمون تمام لوازم الکتریکی موجود در سایت برای اطمینان از عملکرد صحیح و ایمن بودن آنها است. در غیر این صورت، تعمیرات کلی انجام می شود یا دستورالعمل هایی به عنوان بهترین اقدام ارائه می شود. . به عنوان آخرین راه حل، ممکن است یک قلم نا منطبق باشد، که در این صورت  به نفع کاربران بالقوه است که این قلم نا منطبق را از سرویس خارج کنند. با این حال، به یاد داشته باشید که رد شدن در آزمون لوازم خانگی در واقع مفید است زیرا هنگامی که آن دستگاه از استفاده خارج می شود، دیگر تهدیدی وجود ندارد. بنابراین از زندگی انسان ها محافظت می شود. اگر شما یک کارخانه شلوغ را اداره می کنید و سال به سال همه اقلام با موفقیت آزمون می شوند، باید بپرسید که آیا این موضوع درست است یا خیر. هنگام انجام آزمون  PAT، مهندس ممکن است با یک دستگاه معیوب مواجه شود که به جای حذف آن از سرویس، فقط نیاز به تعمیر داشته باشد. این موضوع که آنها در نهایت چه تعمیراتی انجام می دهند به دستگاه و مهارت های مهندس بستگی دارد. همه مهندسان PAT باید بتوانند یک دوشاخه معیوب یا آسیب دیده را با یک دوشاخه جدید تعویض کنند، فیوزها را تعویض کنند و تعمیرات اساسی را روی کابل انعطاف پذیر انجام دهند. این موضوع اغلب برای اطمینان از پذیرش صحیح دستگاه کافی است. شاید برای تعمیر دستگاه نیاز به باز کردن داشته باشد. یک مهندس PAT لزوماً یک تکنسین لوازم خانگی یا متخصص برای آن محصول نیست، بنابراین همیشه نباید انتظار داشت که مهندس تعمیر را انجام دهد. به همین دلایل است که باید با دقت یک شرکت آزمون PAT خوب را انتخاب کنید. 

  • عیوب را بیابید و آنها را برطرف کنید، بنابراین “جان ها را نجات دهید”.
  • توصیه می‌ شود که چه لوازمی نیاز به تعمیر دارند، بنابراین شما فقط چیزهایی را که نیاز به تعمیر دارند، تعمیر می‌ کنید، نه همه چیز، و متعاقباً نیاز به تیم تعمیر و نگهداری تمام وقت را از بین می‌ برید.
  • در وقت شما صرفه جویی می شود، زیرا با توجه به مهارت و تجربه کارشناس آزمون، آنها قادر خواهند بود کار خود را با استاندارد کاری بالا، بدون برش دادن، در مدت زمان کوتاه تری نسبت به زمانی که تیم تعمیر و نگهداری برای انجام آن یا حفظ هر کار نیاز دارد، انجام دهند.

 

 

  •  

نویسنده پست: ghaemi mohammad

این سایت جهت ارائه اطلاعات بروز و تخصصی در حوزه سیستم های مدیریت کیفیت و اشتراک گزاردن تجربیات اینجانب در حوزه ارزیابی انطباق و ترویج و ارتقای این علم تشکیل شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *